Chcete ušetřit za plyn? Přečtěte si náš návod

11.01.2019

I přestože byla letos zima docela mírná, a české domácnosti tak za vytápění zaplatí o něco méně, avšak následující topná sezóna může být o to horší. A právě proto je již nyní na jaře vhodná doba pro uvažování nad změnou dodavatele zemního plynu. Pojďme se tedy společně podívat, co vůbec tato změna obnáší, kolik korun případně ušetříte a jak vybrat ten nejlevnější plyn.


Levný plyn a jeho kvalita

Plyn, který se k vám dostane, na tom bude z pohledu kvality stejně, ať je vaším dodavatelem kdokoliv. Pořád se totiž bude jednat to totožnou komoditu, kterou k vám dovede distributor. Jak je tedy možné, že konkrétní dodavatelé plynu poskytují levný plyn a jiní ne? Důvodů je poměrně hodně. Takovým důvodem je například schopnost dodavatelů pořídit plyn za výhodné peníze na komoditních burzách. Ve výsledné ceně plynu se pak projeví i celková efektivita dodavatelské firmy. V některých se totiž stále topí v haldách papírů a jinde přitom mají všechno elektronické. Různí dodavatelé plynu mají také různé cenové politiky. Někteří tedy kupříkladu sníží cenu velkému odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny o něco rovnoměrnější, z čehož profitují nejvíce domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.

Spočtěte si, kolik ušetříte

Změnit dodavatele jen na základě jeho reklamy v televizi nebo tisku není moc chytré. Každé takové změně dodavatele plynu by měl předcházet propočet, který nám napoví, jestli se vám změna dodavatele plynu vůbec vyplatí. Abyste nemuseli nic počítat, existuje zde tak zvaná kalkulačka plynu, která vše vypočítá za vás. A kolik korun je tedy možné změnou dodavatele ušetřit? To pak záleží na tom, jestli zemní plyn užíváte jen k vaření nebo jím třeba také topíte, ale často představují úspory až tisíce ročně.