Jak se začít mít ráda? Jak na to, když máte nízké sebevědomí a nevěříte si

12.05.2023

Mít ráda sama sebe je zásadní pro zdravou a šťastnou existenci. Když se člověk cítí dobře ve své kůži, může lépe zvládat stres, vztahy a obecně si užívat život. Znamená to především k sobě najít cestu, naučit se sebe vážit a odpustit si to, že občas děláte chyby. Nikdo není neomylný, ale je důležité se z chyb poučit. Kudy tedy vede cesta k tomu, že se budete mít ráda?

Úspěchy a nedostatky

Každý má nějaké úspěchy, ať už jsou malé nebo velké. Je potřeba si uvědomit, že tyto úspěchy jsou důležité. Nebojte se pochválit sami sebe, když se vám něco povede. Možná to nikdo jiný neudělá.

Nikdo není dokonalý a každý má nějaké nedostatky. Uvědomte si, že tyto nedostatky jsou součástí toho, kým jsme. Pokud se budete snažit být dokonalí, nikdy se nedostanete k tomu, abyste se měli opravdu rádi. Přijměte své nedostatky jako součást svého já a nechte je být. Právě toto jedna z cest k tomu, jak mít rád sám sebe.

Pozitivní myšlenky a radosti

Náš vnitřní hlas nás může buď povzbuzovat, nebo nás podrývat. Je důležité si uvědomit, že máme kontrolu nad tím, jak k sobě mluvíme. Hledejte pozitivní myšlenky a ujistěte se, že si říkáte o sobě věci, které vás budou povzbuzovat.

Hledání radosti v každodenním životě je důležité pro to, abychom se měli rádi. Zaměřte se na aktivity, které vám dělají radost a které vás naplňují. To může být cokoliv od vašich oblíbených filmů a knih až po čas strávený s přáteli a rodinou. Nakonec zjistíte, že na tom, jak se začít mít rád, není vlastně nic těžkého.

Hledejte pomoc

Někdy se může stát, že se budete cítit neschopní bojovat s negativními myšlenkami a pocity. V takovém případě neváhejte vyhledat pomoc. Psychoterapie, případně odborný kouč může být účinné řešení problémů se sebevědomím a sebeúctou. Pomohou nastartovat to, jak se začít mít rád.

Už jste někdy využili některý ze způsobů psychoterapie?