Jaká autoškola je nejlepší pro vašeho puberťáka

18.06.2020

Autoškola je pro budoucí řidičské dovednosti vašeho potomka klíčová. To, s jakým přístupem se v ní setká, do velké míry ovlivní jeho budoucí schopnosti. Proto buďte při jejím výběru opatrní a pečlivě se informujte. Díky internetu není problém nalézt spolehlivé zdroje, které vám pomůžou udělat si o většině z nich poměrně přesný obraz.

Autoškola Praha
Autoškola Praha

Nehledejte vždy nejnižší cenu

Autoškola také spadá pod staré dobré rčení "zlatá střední cesta". I když je kolikrát vidina nízké ceny lákavá, nemusí se vždycky vyplatit. Základní výuka pro dosažení požadovaných kvalit by měla zahrnovat kolem 30 hodin praxe včetně jízd a dalších přibližně 12 až 20 hodin teoretické výuky.

Autoškola musí hradit:

  • auta
  • učitele
  • prostory
  • pohonné hmoty
  • studijní materiály
  • pojištění
  • další náklady

Tohle všechno se v podezřele nízké ceně logicky nedá obsáhnout. Proto se zajímejte, co vše nabídka obsahuje. Nemusíte nutně vybírat tu nejdražší, která má přebytek pro vás zbytečných služeb. Zaměřte se na to, co vás zajímá a podle toho vyberte ideálního poskytovatele.

Výběr pro všechny řidiče

Věděli jste, že v Česku máme 16 skupin řidičských oprávnění? V autoškolách mají tedy opravdu napilno. Nejvíc žádaným je podle očekávání řidičský průkaz B, o který mohou uchazeči žádat, jakmile dovrší plnoletost. Po úspěšném absolvování mohou řídit osobní vozidla a malé dodávky do 3500 kg, ale také malé motorky. Zvyšovat si kvalifikaci pro větší vozy může žadatel po dovršení 21 let.

Délka kurzu a kurzovné

Běžný kurz v autoškole trvá obvykle 3 měsíce, a zatímco praktickou výuku je možné redukovat individuálním plánem, praktická část se zkracovat nesmí. Samostudium však obnáší povinnost minimálně jedné hodiny konzultace na každé čtyři hodiny. Cesta k řidičáku je zakončená závěrečným testem a praktickou zkouškou. Bez toho do ulic nepošle hotového řidiče žádná autoškola. Praha navíc přímo vybízí k tomu, aby si uchazeči připlatili nějakou tu hodinu kondiční jízdy navíc.

V praxi a běžném provozu se každá praktická dovednost nasbíraná v autoškole vyplatí.