Pravý barytový papír dodá vašim fotografiím úžasnou hloubku

31.03.2021

Pokud zobrazujete vaše fotografie na počítači, nemáte žádnou kontrolu nad tím, jak vypadají na obrazovce někoho jiného. Pokud však své umělecké fotografie tisknete, jde o něco zcela odlišného. Pro každého uměleckého fotografa je nesmírně důležité, aby jeho vytištěné fotografie vypadaly přesně stejně jako originál a aby takové i zůstaly v průběhu let. Je jasné, že běžný fotopapír do inkoustových tiskáren, který časem křehne a žloutne, nedokáže uspokojit ambice žádného uměleckého fotografa, který to se svým dílem myslí vážně.

Jaký druh uměleckého papíru je nejlepší pro fotografické tisky?

Uměleckých papírů, vhodných pro tisk fotografií, je celá řada. Navzájem se liší povrchovou úpravou, jsou matné či lesklé a mají rozdílnou strukturu. Vždy je však u nich vyžadováno, aby měly takzvaně archivní kvalitu - tzn. aby se jejich vlastnosti v průběhu let neměnily. Jedním z nejoblíbenějších papírů pro tisk uměleckých fotografií, který toto vše splňuje je Barytový papír.

Co je Barytový papír?

Baryta je speciální povlak ze síranu barnatého, který se tradičně nanáší na vláknitý papír. Oproti jiným typům papírů má pravý barytový papír mnoho výhod, mezi něž patří lepší detaily a rozlišení, spolu s rozšířeným tonálním rozsahem a vynikajícími archivačními vlastnostmi. Pravé barytové papíry mají navíc jedinečný vzhled a chování, které se stalo standardem pro umělecké fotografy na celém světě.

Pravý barytový papír oceníte zejména při tisku černobílých fotografií

Na barytovém papíru vás na první pohled zarazí úžasný kontrast a úroveň detailu. Černá je zde skutečně černá a nikoli tmavě šedá. Přestože je barytový papír nejčastěji používán při tisku černobílých uměleckých fotografií, ocení jej i fotografové, kteří tisknou barevně. Věrnost barev na papíru Baryta je skutečně dech beroucí.