Tlaková nádoba – nepostradatelný pomocník v průmyslu, vědě a dalších oblastech

05.01.2023

Tlakové nádoby jsou využívány opravdu v mnoha různých oblastech. Jde o významnou součást vzduchového kompresoru, bez které se neobejdete. Vybírat přitom můžete z různých variant. Díky pestré nabídce tak najdete to pravé pro své potřeby.

Tlaková nádoba

Vzdušník je potřebnou součástí kompresoru, která pomáhá vyrovnávat kolísání a pulzování tlaku při nárazově vyšším spotřebám vzduchu. Tlaková nádoba tedy slouží jako důležitá zásobárna vzduchu. Při výběru je třeba zaměřit se na několik parametrů. Jedním z nich je provedení vzdušníku - ležaté či stojaté. Stojatá varianta je vhodná zejména do menších prostorů, jinak můžete zvolit ležatou. Dále pak můžete pořídit nádobu včetně stojanu, či naopak bez něj.

Významné parametry

Kromě samotného provedení je vhodné věnovat pozornost i několika dalším parametrům. Jedním z těch nejdůležitějších je povrchová úprava vzdušníku. Naprostým základem jsou RAL barvy, kvalitnější je pak práškové lakování. Nejlepší volbou je pozinkování. V některých oblastech je nutné dbát i na vnitřní úpravu, například v potravinářství či farmacii. Pro takové případy jsou nabízeny nádoby s vnitřním hliníkovým lakováním a elektrické vyhlazování.

Tlakové nádoby

Při volbě ideální tlakové nádoby byste neměli zapomínat také na pracovní tlak. Ten se nejčastěji pohybuje mezi 11 až 42 bary, přičemž správným výběrem zajistíte optimální výkon. V neposlední řadě myslete také na objem vzdušníku vzhledem k výkonu kompresoru. Lepší volbou je větší objem než menší. Nezapomeňte také na přípojky - pojistný ventil, tlakoměr, kulový kohout a vypouštěcí kohout. Tlakovou nádobu můžete zakoupit včetně veškerého příslušenství a armatur, ale i samostatně.

Výběr ideální tlakové nádoby je značně individuální. Nabízí se několik parametrů, kterým je třeba věnovat pozornost. Vždy volte dle svých potřeb.