Vyvažovačky kol aneb chcete statické či dynamické vyvažování pneumatiky?

01.06.2021

Vyvažovačka kol je nedílnou součástí každého renomovaného a fungujícího pneuservisu. Úkolem mechaniků totiž není pouze výměna letního obutí za zimní, případně opačně. Přezutí z jedné sady pneumatik na druhou je složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Ještě předtím, než nové gumy putují zpátky na auto, musí projít komplexním procesem vyvážením. Tím je zajištěna bezpečnost a komfort jízdy.

Jak funguje statické vyvažování?

Po příjezdu vozu do pneuservisu probíhá sundání kol, kde hraje hlavní roli zvedák. Jakmile jsou všechny pneumatiky sundané, může na scénu nastoupit zouvačka a vyvažovačka pracující se systémem statického vyvažování. Tento systém je určen pouze pro kola, u nichž nevadí umístění závaží pouze na jednu stranu. Typicky se používá pro vyvažování menších pneumatik pro motocykly, kdy je kolo umístěno na vertikální osu, a stroj poté měří jeho nerovnováhu. Tato metoda je dnes používaná jen velmi málo, protože statické vyvažovačky nahradily modernější přístroje.

Jak funguje dynamické vyvažování?

Vyvažovačky kol s dynamickým systémem vyvažování dnes patří do standardní výbavy všech renomovaných pneuservisů, podobně jako zvedáky na auta nebo zouvačka kol. Princip dynamického vyvažování pneumatiky je založen na umisťování závaží po celé šířce disku. Díky počítačem řízenému stroji lze dosáhnout mnohem přesnějších výsledků, a tím pádem i lepších jízdních vlastností.

Za kolik se dá vyvažovačka pořídit?

Zvedáky na auta a zouvačky pneumatik představují pro začínající autoservis značnou investici. Jedná se ovšem o naprosto zásadní vybavení, jehož pořízení se určitě vyplatí. Kvalitní vyvažovačka kol je v renomovaném elektronickém obchodě prodávána za cenu lehce přesahující 100 tisíc korun. Za tuto cenu získáte špičkové strojní zařízení s propracovaným počítačem, které dokáže vyvážení jakékoliv pneumatiky provést téměř bez zásahu mechanika.

Zouvačka kol a vyzouvačka kol jsou výbavou, bez které se žádný pneuservis neobejde. Díky své dlouhé životnosti a spolehlivému provozu se vám vložená investice vrátí ve velmi krátkém čase.