Antigenní testy jsou rychlé a neinvazivní. V čem převyšují PCR testy?

25.03.2021

Vědci a výrobci ochranných zdravotnických pomůcek znají v současné době pouze 2 způsoby, jak zjistit přítomnost onemocnění Covid-19. Tahle virová nemoc zasáhla do našich životů před více než rokem a bohužel se ji stále nedaří odstranit. Nyní to ovšem vypadá, že prostřednictvím antigenních a PCR testů bychom tuhle nemoc mohli porazit. Jaký je ale rozdíl mezi antigenními a PCR testy?

Antigenní testy jsou neinvazivní

I když budete nosit respirátor FFP2 prakticky na všech veřejných místech, přesto se můžete onemocněním Covid-19 nakazit. Pokud na sobě začnete pozorovat lehké příznaky, je nejlepší objednání se na antigenní testy nebo si test můžete provést sami. V současné době už jsou dostupné testy nejenom z nosní sliznice, ale také ze slin. Jednoduše odeberete vzorek slin a počkáte několik minut na výsledek pozitivity či negativity.

Snadná recyklovatelnost

Zdraví je sice na první místě, a proto by měly všechny rizikové skupiny obyvatel nosit respirátor FFP3, ale i přesto bychom neměli zapomínat na ekologii. Za dobu přítomnosti nemoci Covid-19 rapidně stoupl počet jednorázových plastů, což určitě není dobrá zpráva. Antigenní testy LEPU jsou oproti tomu vyrobeny převážně z papíru, díky čemuž se snadno rozloží v komunálním odpadu. Jejich plastový obal je pak možné standardním způsobem recyklovat.

Kde antigenní testy koupit?

Doba už naštěstí natolik pokročila, že si antigenní testy můžete pořídit v každém supermarketu. To ovšem neznamená, že jsou tyto antigenní testy neinvazivní na kraj nosu i pro děti spolehlivé. Proto byste testy měli nakupovat pouze ve specializovaném obchodě, kde jsou prodávány testy s minimální chybovou detekcí. Renomovaný e-shop má ve své nabídce pouze antigenní testy s klinicky prokázanou účinností přesahující 95 %.

Kvalitní antigenní testy jsou neinvazivní, levnější než PCR, a navíc výsledek odběru zjistíte během několika minut. Tím pádem jsou vhodné i pro domácí samotestování.