Invertorová svářečka aneb na jakém principu funguje?

30.06.2021

Sváření patří nepochybně k základním strojírenským činnostem, bez nichž se neobejde žádný správný kutil. Jakmile si doma chcete sestavit kovovou konstrukci, nepočítejte s tím, že budete veškeré spoje nýtovat. To by bylo nejenom nepraktické, ale v některých případech zhola nemožné. I proto byla tato technologie nahrazena svářením. Invertorová svářečka patří v současné době k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu sehnat.

Co jsou invertory?

Invertorová svářečka je dnes obrovským trendem. U řemeslníků je oblíbená hlavně díky svým malým a kompaktním rozměrům, takže můžete svářečku potkat na stavbě, montážích nebo výrobních dílnách. Díky příznivé pořizovací ceně se tyto svářečky začínají objevovat i v domácích dílnách u šikovných kutilů. Pokud k výhodné ceně přidáte spolehlivost, kvalitu výroby a výborné svařovací vlastnosti, pak nemůžete koupi invertorové svářečky odolat. Jiné typy svářící techniky se jí totiž ani nepřibližují.

Jak svářečka funguje?

Svářecí invertor pracuje na principu měniče proudu, jak již plyne z jeho názvu. V obecné rovině se vlastně jedná o zdroj stejnosměrného svařovacího proudu, který pracuje na bází spínaného zdroje, tedy měniče. S rostoucí přenášenou frekvencí totiž klesá hmotnost i velikost jádra transformátoru, díky čemuž je možné vyrobit takřka miniaturní svářečky stejné účinnosti. Právě vysoká účinnost patří mezi hlavní výhody invertorové svářečky a dalším vítaným benefitem je možnost jejich aktivního řízení.

S invertorovou svářečkou svaříte cokoliv

I když by to mohlo starší kutily odrazovat, tak je invertorová svářečka napěchovaná relativně složitou elektronikou. Díky tomu má svářeč k dispozici funkce, o nichž se mu před 20 lety ani nesnilo. Jedná se hlavně o snadnou změnu charakteristiky zdroje, což umožňuje konstrukci multifunkčních svařovacích zdrojů. Tím pádem svářečka dokáže svařovat jak metodami MMA, tak TIG a zároveň metodami MIG/MAG. Dá se tedy říct, že invertorovou svářečku využijete prakticky při každém svařování.

Invertorová svářečka disponuje celou řadou výhod. Nízká pořizovací cena, vysoká spolehlivost i účinnost dělají z tohoto přístroje skvělé náčiní pro každého kutila.