Kelímek pro termickou analýzu aneb jak uchovávat vzorky?

25.11.2020

Termická analýza je velmi komplexním souborem několika metod, které se běžně používají k zjištění fyzikálních vlastností daného produktu nebo materiálu. Konkrétně se sleduje závislost fyzikálních vlastností látek, jako funkce teploty, zatímco jsou tyto látky vystavené kontrolovanému teplotnímu namáhání. Znát tyto fyzikální vlastnosti materiálů je důležité zejména v automobilovém nebo ve výrobním průmyslu. Vezměme například nové složení kompozitního materiálu, které by špatně odolávalo slunečnímu záření.

Kelímek pro termickou analýzu
Kelímek pro termickou analýzu

Provedení termické analýzy je velmi důležité

Správné provedení termické analýzy je naprosto zásadní pro použití dané látky nebo materiálu v praxi. Pokud by byly zjištěny nepříznivé hodnoty, vzorek by se do praktického použití neměl vůbec dostat. Termickou analýzu provádí pouze specializované laboratoře, a vy byste se do ní rozhodně neměli pouštět sami. V případě potřeby tak oslovte raději laboratoř. 

Kdo tyto kelímky vyrábí?

Pokud byste si přeci jenom chtěli kelímek pro termickou analýzu zajistit sami, budete se muset obrátit na renomovaného dodavatele. Kupování originálních kelímků je finančně silně neefektivní, a proto se v praxi využívá nákup neoriginálních kelímků výrobců originálů jako jsou společnosti PerkinElmer, Netzsch nebo TA Instruments. Veškeré kelímky jsou vyrobeny podle předem daných rozměrů a materiálů, takže byste je od originálních předloh nerozeznali.

Za jak dlouho budou výsledky termické analýzy?

Jakmile se rozhodnete odevzdat vzorky pro termickou analýzu do speciální laboratoře, vrhnou se proškolení zaměstnanci do práce. Pánvičky pro termickou analýzu budou naplněny vzorky a následně umístěny do měřicího přístroje. Samotné měření a vyhodnocení výsledků bude vždy hotové do 24 hodin od chvíle odevzdání vzorků.

Vzorky pro termickou analýzu nelze měřit v obyčejných kelímcích. Jsou k tomu speciálně určené kelímky nebo pánvičky, v nichž je možné jednotlivé vzorky analyzovat.