Kelímek pro termickou analýzu aneb jak uchovávat vzorky?

25.11.2020

Termická analýza je hodně komplexním souborem mnoha měření, která se běžně používají k zjištění termodynamických vlastností daného produktu nebo materiálu. Konkrétně se sleduje závislost měřené hodnoty na měnící se teplotě, což je důležité zejména ve stavebnictví nebo ve výrobním průmyslu. Vezměme například nové složení betonu, které by špatně odolávalo slunečnímu záření.

Kelímek pro termickou analýzu
Kelímek pro termickou analýzu

Provedení termické analýzy je velmi důležité

Správné provedení termické analýzy je naprosto zásadní pro použití dané látky nebo materiálu v praxi. Pokud by byly zjištěny nepříznivé hodnoty, vzorek by se do praktického použití neměl vůbec dostat. Termickou analýzu provádí pouze specializované laboratoře a vy byste se do ní rozhodně neměli pouštět sami. I kdyby si sehnali kelímek pro termickou analýzu, budou vám chybět speciální měřicí přístroje od firmy Mettler-Toledo. V případě potřeby tak oslovte raději laboratoř.

Kdo tyto kelímky vyrábí?

Pokud byste si přeci jenom chtěli kelímky pro termickou analýzu sehnat sami, budete se muset obrátit na renomovaného dodavatele. Kupování originálních nádob je silně neefektivní, a proto se v praxi využívá nákup neoriginálních kelímků od společností Mettler-Toledo, Seiko nebo TA Instrument. Veškeré kelímky jsou vyrobeny podle předem daných rozměrů, takže byste je od originálních předloh nerozeznali.

Za jak dlouho budou výsledky termické analýzy?

Jakmile se rozhodnete odevzdat vzorky pro termickou analýzu do speciální laboratoře, vhrnou se proškolení zaměstnanci do práce. Pánvičky pro termickou analýzu budou naplněny vzorky, a následně umístěny do měřicího přístroje. Například metoda TGA požaduje maximální hmotnost kelímku pouhých 5 gramů, na což si laboranti musí dát pozor. Samotné měření a vyhodnocení výsledků bude vždy hotové do 24 hodin od chvíle odevzdání vzorků.

Vzorky pro termickou analýzu nelze uchovávat v obyčejných nádobách. Jsou k tomu speciálně určené kelímky nebo pánvičky, v nichž je možné jednotlivé vzorky také analyzovat.