Ohýbání hliníkových profilů je nutné provést precizně a kvalitně

08.02.2021

Hliníkové profily patří k hojně užívaným materiálům snad ve všech oborech. Své uplatnění totiž najdou ve stavebnictví, dopravě, automobilovém průmyslu, v letectví či dokonce ve zdravotnictví a potravinářství. V praxi je tedy potřeba rovné hliníkové profily zpracovat. Ohýbání hliníkových profilů jde relativně snadno, ale přesto se musí provést precizně.

Ohýbání hliníkových profilů
Ohýbání hliníkových profilů

Jak jsou profily ohýbány?

Ohýbání hliníkových profilů už se dávno neprovádí manuálně za pomoci hrubé síly. Díky moderním CNC strojům je možné ohnutí profilu přesně do požadovaného úhlu, takže díl následně dokonale zapadne na své místo. Velkou výhodou je možnost digitálního měření, tudíž máte přehled o tom, jak moc je hliníkový profil ohnut. Obdobným způsobem se provádí ohýbání jeklů nebo ohýbání ocelových profilů.

Nezbortí se profil při ohnutí?

Při enormním ohýbání hliníkových profilů dochází k velkému pnutí materiálu na jedné straně, přičemž na straně opačné se profil bortí. Moderní ohýbací stroje jsou pro tyto případy vybaveny hydraulickým vyhlazovačem a boosterem pro vnější vyhlazení ohýbané trubky. Proti zbortění naopak působí kuličkový trn s automatickým přimazáváním v ohybu, který zajistí, že ohýbaný profil bude přesně držet požadovaný tvar.

Lze ohnuté profily nadále obrábět?

Ohýbání trubek za studena bohužel někdy nestačí, protože nároky jednotlivých odvětví na hliníkové profily jsou velké. Často je nutné profily nařezat na požadovanou délku nebo zúžit, popřípadě rozšířit jejich konce. Samozřejmostí je i vrtání otvorů do ohnutého profilu, které provádí zkušení zaměstnanci prvotřídním nářadím. Takto upravené hliníkové profily se uplatní například při stavbě zábradlí nebo plotu s ostnatým drátem.

Díky moderním CNC strojům je možné ohnout hliníkové profily prakticky do jakékoliv tvaru přesně podle vašich představ. Ohýbání prováděné za studena navíc nenaruší strukturu a vlastnosti hliníku, tudíž se nemusíte obávat únavových prasklin.