Palivové dřevo a co je třeba vědět před jeho použitím

03.11.2020

Pokud jde o výběr palivového dřeva pro spalování v kamnech nebo vytvoření venkovního ohně, je třeba zvážit spoustu věcí. Nejlepší výsledky závisí na výběru nejlepšího druhu dřeva pro vaše potřeby. Co potřebujete vědět před tím, než palivové dřevo použijete?

Palivové dřevo
Palivové dřevo

Jak palivové dřevo skladovat?

Můžete mít k dispozici nejlepší štípané palivové dřevo, ale pokud ho nebudete správně skladovat, nebude správně hořet. Nesprávně skladované dřevo může přilákat hmyz a další nezvané hosty.

Zde je několik osvědčených postupů pro skladování dřeva:

  • Udržujte své dřevo v suchu, aby bylo připraveno k hoření, když to potřebujete. Investujte do plachty, která chrání vaše dřevo před vlhkým počasím.
  • Skladování dřeva na zemi může způsobit jeho zhoršení nebo hnilobu. Místo toho jej uložte na dřevo, palety, kameny nebo do stojanu na suché palivové dřevo.
  • Velké hromady palivového dřeva udržujte alespoň 2 metry od domu. Jeho bližším uložením riskuje přilákání hmyzu a hlodavců, kteří si pak mohou najít cestu do vašeho domova.

Vlhkost dřeva

Nejvhodnější na spalování je krbové dřevo, které má 15 - 20 % vlhkosti. Suché dřevo má větší výhřevnost. Pokud se budete zajímat o prodej palivového dřeva, jistě vám bude řečeno, že jedno z nejvhodnějších paliv je bukové palivové dřevo, které je správně skladováno.

Spalování mokrého nebo neočištěného dřeva je problematické hned z několika důvodů. Mokré dřevo bude hořet méně efektivně a přispívá k hromadění kreosotu. To je černá látka podobná dehtu, která se hromadí v komínech. Ve vážných případech může vznítit a způsobit požár komína.

Kamna na dřevo jsou jednou z nejlepších volbou vytápění v zimě. Dokážou náš domov udržet útulnými a naplní ho silným teplem. A hlavně také ušetříte za energie, i životní prostředí vám poděkuji.