Pumpa aneb jak snadno dostat vodu ze studny?

02.06.2021

V minulosti byla doba taková, že se u každého rodinného domu nacházela vlastní vykopaná studna osazená pumpou. Jenomže tenhle trend postupem času upadal, za což nepochybně může vyšší pohodlnost moderních lidí a také rozšíření veřejné vodovodní sítě. Vlastní studna a pumpa je ovšem k nezaplacení, a pokud máte možnost jejího vykopání, neváhejte ani vteřinu.

K čemu lze používat vodu ze studny?

Pumpa osazená na betonové skruži ohraničující hranice studny má hned několik možností využití. Pokud vás začínají rozčilovat vysoké poplatky vodárenské společnosti, jednoduše oslovte renomovanou společnost - a společnými silami proveďte průzkum. Máte-li alespoň trochu štěstí, bude se na vašem pozemku nacházet dostatečně silný zdroj podzemní vody. Vyčerpanou tekutinu pak můžete bez větších problémů využívat v domácnosti na splachování, koupání nebo mytí nádobí. Jestliže navíc provedete i test nezávadnosti vody, lze ji využít i na pití.

Bez kvalitní pumpy to nepůjde

Chcete-li využívat studnu jako zdroj užitkové vody pro domácnost, budete potřebovat spolehlivé čerpadlo a vodárnu. Nepočítejte s tím, že byste si v běžném rodinném domě čerpali vodu pumpou. To by bylo příliš nepohodlné a zdlouhavé. Ruční pumpa však najde své uplatnění především při zalévání zahrádky a záhonků. Pumpu si můžete pořídit hned v několika variantách, které se vzájemně liší především svou velikostí, tvarem a také pořizovací cenou.

Kolik stojí ruční čerpadlo?

Pakliže jste se rozhodli pro vykopání vlastní studně, je třeba do nákladů na provedení výstavby zahrnout i pořizovací cenu pumpy. Ruční čerpadlo v základním provedení pořídíte už za necelých 5 tisíc korun. To se sice může zdát jako velmi vysoká cena, ale kvalitní ruční pumpa se pyšní dlouhou životností a skvělou odolností vůči povětrnostním vlivům. V praxi je celkem běžné, že jedna pumpa perfektně slouží svému účelu několik desítek let.

Ruční pumpa představuje nejjednodušší a zároveň nejefektivnější způsob, jak dostat vodu ze studny do konve. Pokud uvažujete o vykopání vlastní studny, neměli byste pořízení pumpy podcenit.