Štípané palivové dřevo aneb kde sehnat kvalitní topivo?

28.10.2021

Krutá zima se nemilosrdně blíží, což kromě ranních mrazíků značí i předpověď počasí na nadcházející týdny. Z ničeho nic bychom totiž měli být svědky konce teplých dní, které budou naopak vyměněny za teplotní skok dolů. Nyní je tedy nejvyšší čas k tomu, abyste si opatřili kvalitní štípané palivové dřevo, bez něhož se během zimních měsíců rozhodně neobejdete.

Jaké dřevo je k dispozici?

Štípané palivové dřevo je dosti široký pojem, v němž se mohou skrývat nejrůznější typy dřevin. Pokud však patříte k odborníkům na topení v kamnech nebo krbové vložce, pak jistě víte, že ne všechna polena jsou ideální pro tato specifická topeniště. Specializovaný obchod prodávající dřevo na topení však nabízí konkrétně měkké štípané palivové dřevo. Typicky se jedná o lípu, osiku, olši nebo dokonce vrbu. Dřevo je naštípáno na polena s délkou 33 nebo 50 centimetrů, abyste se nemuseli obtěžovat jeho dalším zpracováním.

Na co se toto dřevo hodí?

Březové dřevo jednoznačně patří do sortimentu měkkého palivového dřeva, díky čemuž se perfektně hodí na topení v krbových kamnech. Měkké dřevo totiž obsahuje relativně vysoké procento vysoce hořlavé pryskyřice. Jednotlivá polena tím pádem hoří intenzivním plamenem, takže je s nimi snadné zatápět. Kromě toho se tyto dřeviny hodí také pro topení ve sporácích nebo zplynovacích kotlích.

Kde si jej pořídit?

Měkké i tvrdé dřevo byste měli v každém případě pořizovat u specializovaného dodavatele. Nikdy byste neměli vzít do auta sekyrku a pilku s myšlenkou, že si v nejbližším lese naštípete pár polínek. Renomovaná firma má na skladě dostatečné množství palivového dřeva, které si navíc za příplatek můžete pořídit i v délce 25 centimetrů. Cena za takto krátká polena se pak pohybuje na hranici 100 Kč za sypaný prostorový metr.

Pokud jste si ještě nenakoupili dostatek palivového dřeva na zimu, měli byste tak neprodleně učinit. Obraťte se na prodejce dřeva a vyberete si z jeho nabídky špičková měkká i tvrdá polena.