Výroba plastů aneb proč je tento materiál nenahraditelný?

20.07.2020

Ať už se o to řada vědců, ekologů a ochránců přírody snažila sebevíc, výroba plastů je pro nás v tuhle chvíli nenahraditelná a neexistuje materiál, jenž by byl cenově dostupnější, šetrnější k přírodě a dokázal by plast plně zastoupit. Lze najít ve všem, dokonce i tam, kde na první pohled není vidět. Stal se součástí většiny produktů, které denně vídáte a možná si to ani neuvědomujete.

Výroba plastů Mepla s.r.o.
Výroba plastů Mepla s.r.o.

Historie plastu

Výroba plastů sahá svou historií až devatenáctého století, a to konkrétně do Velké Británie. Zde totiž v roce 1855 vynalezl anglický hutník Alexander Parkes umělou slonovinu, která dnes nese jméno po svém stvořiteli - parkesin. O pár let později, konkrétně v roce 1891 stvořil německý chemik Hans von Peckmann úplně první polyetylen. Popularita plastů se zvýšila po konci druhé světové války. Materiál byl totiž podstatně levnější než například dřevo, sklo nebo kovy, a dal se využít téměř v každém odvětví. Díky tomu jej dnes můžete vidět všude kolem vás.

Dopad na životní prostředí

Ač se mohla výroba plastů na první pohled zdát jako přelomový krok světového průmyslu, neslo to s sebou i jistá negativa. Zásadní problém nastal v samotné recyklaci. Plast se totiž, na rozdíl od ostatních materiálu, rozkládá v přírodě mnohem déle. Díky neopatrnosti a lhostejnosti miliardových světových společností se tak plast začal pomalu ocitat i v řekách a oceánech, kde začal postupně narušovat mořskou faunu a flóru. V dnešní době se řada organizací snaží zabránit znečišťování plasty, ale s rychlostí, jakou svět žene ku předu, je v tuhle chvíli složité docílit zásadních změn.

Najdete ji všude

Díky své nenahraditelnosti lze výrobu plastů najít už úplně všude. V Česku dnes existuje řada rodinných firem a prvotřídních společností, které se specializují přímo na tuto výrobu. S dnešní technikou vám tak dokážou vyrobit na míru naprosto cokoli.

Stačí pár kliknutí a najdete i vy tu svou. A kdybyste si nebyli s čímkoli jisti, zkušení odborníci vám bez problému pomohou.