Výroba samolepících etiket je starší, než si myslíte

17.06.2020

O historii etiket asi nikoho nenapadne přemýšlet. Jsou tak běžnou součástí naší doby, že je stěží vnímáme. Přitom etikety prošly úctyhodný kus cesty a mají zajímavou historii. Již v 17. století objevili jejich ohromnou praktičnost lékárníci, postupně se k nim přidali i výrobci dalších komodit. Od čiré praktičnosti se dnešní etikety liší hlavně v tom, že se staly absolutně nepostradatelnou součástí identity jednotlivých produktů.

Výroba samolepících etiket
Výroba samolepících etiket


Ruční práce, čas a trpělivost

To byly hlavní nástroje při výrobě etiket v dávných dobách. Pokud chtěli již zmínění lékárníci identifikovat medikamenty v lahvičkách, museli je opatřit etiketou. To znamenalo poctivou ruční práci od začátku do konce. Jediným pomocníkem byl dřevěný lis na papír. Vše ostatní museli obstarat vlastnoručně, včetně popisků a lepení. Tento časově mimořádně složitý a náročný proces vyžadoval neustálou péči a velkou preciznost. To byly začátky, ke kterým se až mnohem později přidali vinaři, jenž rychle zjistili, že hezký popisek zaujme mnohem více zákazníků.

Výroba samolepících etiket

O to, aby se začaly etikety vyrábět ve velkém se postaral objev stroje na výrobu papíru. Ten celý proces značně urychlil a zjednodušil a etikety se tak těšily čím dál větší popularitě. Není divu. Za málo peněz získali výrobci perfektní marketingový nástroj, který ovšem v té době ještě takhle nevnímali. Hlavní bylo, že nesl název produktu i jeho výrobce a obsahoval základní informace. V 70. letech byl na etikety přidán čárový kód, což je katapultovalo mezi nenahraditelné součástí každého obalu. Éra samolepících etiket pak přišla v roce 1935 ve Spojených státech amerických. Zásluhou nových druhů lepidel bylo možné etiketami opatřit téměř cokoliv. Výroba samolepících etiket se stala velice vyhledávanou službou.

Bez etiket by to dnes nešlo

Etikety jsou běžnou součástí veškerých produktů. Již dávno však neslouží jen k upoutání pozornosti zákazníků, i když tento aspekt je pořád jedním z klíčových. Ovšem díky QR, či EAN kódům dnes navíc usnadňují práci v rámci celé obchodní logistiky.

Je zřejmé, že etikety mají nejen bohatou historii, ale i světlou budoucnost.